„Katamarany ALBATROS pętli Jeziora Zegrzyńskiego”

Drukuj

Katamarany Albatros pozytywnie zapisały się na turystycznej mapie Jeziora Zegrzyńskiego. Pierwszy żeglugowy sezon tych małych statków pasażerskich dobiegł końca, wzbudzając olbrzymie zainteresowanie tak mieszkańców, jak i odwiedzających nas turystów. Katamarany nie tylko służyły do przeprawy na rzekach Bug i Narew, lecz również pełniły rolę Mobilnych Punktów Informacji Turystycznej. Podczas wszystkich rejsów pasażerowie otrzymywali bowiem wydawnictwa promujące rejsy katamaranami po Bugu i Narwi, a zatrudnieni marynarze doradzali co warto zwiedzić, gdzie można wypożyczyć kajak lub gdzie można smacznie zjeść.

Na początek trochę statystyki. Podjęta decyzja przez armatora o rezygnacji ze sprzedaży biletów, a jedynie pobieranie symbolicznej, dobrowolnej darowizny w wys. 5 zł./1 os., pozwoliła na statystyczne określenie poziomu zainteresowania naszymi rejsami. Zdecydowana większość turystów korzystała dwukrotnie z rejsu (95% rejsów z Arciechowa do Serocka oraz 80% z Popowa do Kuligowa i 95% z Kuligowa do Popowa). Łącznie przez trzy miesiące rejsów na wydzielone konto bankowe wpłynęła kwota 19.200 zł. Dzieląc tę kwotę przez dwa katamarany oraz 5 zł. jednorazowej darowizny otrzymujemy ilość pojedynczych rejsów. Przyjmując, iż 95% pasażerów korzystało z rejsu dwukrotnie (tam i z powrotem), pozwala nam przyjąć, iż z rejsów skorzystało w 2019 roku co najmniej 1900 osób.


Warto wiedzieć, iż dzięki współpracy z „Żeglugą Mazowiecką” z siedzibą w Serocku, Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego zorganizowało i przeprowadziło w 2018 i 2019 roku szkolenie teoretyczne i praktyczne dla 10 marynarzy, z których z których 4, zostało zatrudnionych do obsługi katamaranów. Pozostali kontynuowali praktykę podczas rejsów wakacyjnych i zostali przeszkoleni z zakresu wiedzy o atrakcjach Turystycznej Krainy Jeziora Zegrzyńskiego.


Uruchomienie rejsów na Bugu i Narwi katamaranami ALBATROS było warunkiem powodzenia realizowanego przez Stowarzyszenie zadania publicznego w 2019 roku pt. „Katamarany na turystycznej pętli Jeziora Zegrzyńskiego”, projektu dofinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w konkursie TURYSTYKA 2019.
Organizacja rejsów katamaranami była możliwa dzięki finansowej pomocy władz samorządowych Dąbrówki, Radzymina, Serocka i Somianki oraz powiatu wołomińskiego i wyszkowskiego. Mamy nadzieję, iż również w 2020 roku armator katamaranów otrzyma finansowe wsparcie lokalnych władz, zapewniając nam turystom oraz mieszkańcom nadbużańskich miejscowości tę cenną nową turystyczną atrakcję.


Na zdjęciach statki w Kuligowie nad Bugiem i w Serocku nad Narwią.


Tekst i fot: Magdalena Szumera