Film "Mazowsze Chopina" - THE BEST na SILAFEST

W dniu 4 września 2010 r, zakończył się w Veliko Gradiste (Serbia) 2. Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych i Ekologicznych "SILAFEST".
Wśród zakwalifikowanych do konkursu 85 filmów dokumentalnych z całego świata znalazło się 10 filmów z Polski. Najbardzie znane z nich to nagrodzony na Festiwalu Filmów Turystycznych w Berlinie film Agnieszki Holand "Warszawa 2016" oraz "Mazowsze Chopina" - najlepszy film edukacyjny tegorocznego festiwalu filmów turystycznych Art & Turism" w Płocku.


Laureatem nagrody głównej SILAFEST 2010 został film National Geografik o ginącej przyrodzie Afryki; animowany film 3D, "Riga - Christmas miracle" , zaś najlepszym filmem turystycznym promującym kulturę,czyli "The best cultural tourism film SILAFEST 2010", przez jury nagrodzony został film w reżyserii Zbigniewa Szumery, "MAZOWSZE CHOPINA", nakręcony przez Fundację "Taraz Mazowsze" dla uczczenia Roku Chopinowskiego.
Przewodnikiem po czasach dzieciństwa i młodości Fryderyka Chopina jest narrator filmu Andrzej Sułek, znany dziennikarz muzyczny, pianista, były dyrektor Filharmonii Łódzkiej i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Edukacyjna wartość filmu szczególnie podkreśla promocja (występującego w filmie) młodego, świetnie zapowiadającego się pianisty, niespełna 15-letniego Janka Lisieckiego.
Film "Mazowsze Chopina" został nakręcony w technice HD w wersji polskiej i angielskiej, a dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego film został udźwiękowiony również w wersji francuskiej, niemieckiej, greckiej i chińskiej. Fundacja "Teraz Mazowsze" zamierza powielić film na płytach DVD i udostępnić go dla celów edukacyjnych w kraju i za granicą.

* * *

W dniu 6 wrzesnia 2010 r., odbyła się w Muzeum Niepodległości w Warszawie przy Alei Solidarności 62, konferencja prasowa z udziałem twórców filmu "Mazowsze Chopina" oraz premierowa projekcja filmu. Impreza towarzyszała otwarciu wystawy w Urzedzie Wojewódzkim przy Placu Bankowym w Warszawie, której gospodarzem był Wojewoda Mazowiecki - Jacek Kozłowski, a organizatorami: Mazowieckie Centrum Kultury i Fundacja "Teraz Mazowsze".