Zaproszenie na wystawę

W dniach od 6 do 30 września 2010 r, w siedzibie Wojewody Mazowieckiego i Prezydenta Warszawy przy Placu Bankowym w Warszawie prezentowana będzie ekspozycja najwybitniejszych plakatów inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina. Uroczyste otwarcie wystawy 6 września 2010 r. o godzinie 10.45 w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, Pl. Bankowy 3/5, sala 131.


Kolekcja plakatów powstała dzięki współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Rolę katalogu wystawy spełnia album „Fryderyk Chopin w plakacie artystycznym”, wydany w wersji polsko – angielskiej, w którym prezentowanych jest 115 prac najwybitniejszych grafików, w tym 50 reprodukcji plakatów archiwalnych - inspirowanych muzyką i postacią Fryderyka Chopina.
Prapremiera wystawy „Fryderyk Chopin w plakacie artystycznym” została zorganizowana z inicjatywy Fundacji TERAZ MAZOWSZE i Muzeum Plakatu w Wilanowie w Galerii ASP „Spokojna 15” (wrzesień 2009). Kolekcja plakatów w wersji multimedialnej była prezentowana podczas ubiegłorocznego, VIII Mazowieckiego Forum Samorządowego „Mazowsze Chopina” oraz jest dostępna w Internecie na stronie www.terazmazowsze.eu
Wystawa obejmuje reprodukcje archiwalnych plakatów autorstwa najwybitniejszych twórców z kraju i z zagranicy, których wyboru dokonała Maria Kurpik, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie. Kolekcja składa się z 50 reprodukcji (druk cyfrowy UV) w formacie 120 x 90 cm, oprawionych w ramy aluminiowe. Wystawa została wykonana ze środków własnych Fundacji TERAZ MAZOWSZE, która jest właścicielem praw do wystawy oraz albumu „Fryderyk Chopin w plakacie artystycznym”. Autorem koncepcji artystycznej wystawy oraz albumu jest prof. Stanisław Wieczorek, dyrektor Instytutu Sztuka Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawa została wykonana ze środków własnych Fundacji TERAZ MAZOWSZE, która jest właścicielem praw do wystawy oraz albumu „Fryderyk Chopin w plakacie artystycznym”.
Imprezą towarzyszącą będzie konferencja prasowa połączona z projekcją filmu „Mazowsze Chopina” w Muzeum Niepodległości przy Alei Solidarności 62 o godzinie 11.45.
Konferencja będzie okazją do zwiedzenia prezentowanej w Muzeum Niepodległości wystawy Mazowsze w czasach Chopina”.
Wystawa ukazuje realia Mazowsza w I połowie XIX wieku. Obejmuje różne aspekty życia społecznego, politycznego, gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem roli sztuki. Przedstawia ducha zmian, jakie zachodziły w czasie, kiedy dorastał Fryderyk Chopin. Zamiarem autorów wystawy (Krzysztofa Mordyńskiego, Stefana Artymowskiego i Pawła Bezaka) było oddanie pełnej godności i spokoju atmosfery szlacheckiego dworu oraz zabieganego, gwałtownie rozwijającego się miasta. Zwiedzający może odbyć podróż do początków polskiego przemysłu, poznać dzieje wojska w I połowie XIX wieku. Inscenizacje wnętrz historycznych, multimedialne programy, pokazy slajdów i nagrania muzyki Chopina są dopełnieniem prezentowanych treści i źródłem przeżyć estetycznych. Założeniem wystawy jest zaprezentowanie realiów, z którymi na co dzień stykał się Fryderyk Chopin. On też będzie „przewodnikiem” po wystawie.

Fundacja Teraz Mazowsze jest również producentem filmu „Mazowsze Chopina”.
Dokumentalny film „Mazowsze Chopina” jest połączeniem poetyckiej impresji z dokumentalną częścią, ilustrowaną bogatą ikonografią ze zbiorów Muzeum Chopina oraz archiwalnymi nagraniami udostępnionymi nieodpłatnie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Zachęca do odwiedzenia miejsc zwiazanych z latami dzieciństwa i młodości wybitnego kompozytora, pokazuje zatrzymane w filmowym kadrze, inspirujące artystę piękno mazowieckiego krajobrazu jest niekonwencjonalną formą promocji zarówno muzyki Fryderyka Chopina jak i nazwanego Jego imieniem turystycznego szlaku „Mazowsze Chopina”. Ilustrowany muzyką Fryderyka Chopina film, obejmuje swoim zasięgiem miasta Warszawę, Płock, Sochaczew i Milanówek oraz gminy: Sochaczew, Brochów, Iłów, Kampinos, Młodzieszyn, Sanniki oraz Rościszewo. Realizatorzy filmu znaleźli autentyczne pejzaże przypominające czasy młodego Fryderyka zarówno w okolicach Żelazowej Woli i Sannik, w Warszawie, Sochaczewie i Płocku, jak i w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Skansenie Wsi Radomskiej.
Został zrealizowany w technice HD oraz powielony na płytach DVD. Film wpisuje się w program promocji markowego produktu turystycznego „Mazowsze Chopina”, wspieranego przez samorząd mazowiecki i Mazowiecką Regionalna Organizację Turystyczną. Film jest bezpłatnie rozdawany podczas krajowych i zagranicznych targów turystycznych (płyty DVD).
Film „Mazowsze Chopina” jest laureatem nagrody V Festiwalu Filmów Turystycznych ART&Turism 2010 w Płocku za walory edukacyjne i artystyczne.
Film został zrealizowany przez zespół kierowany przez prezesa fundacji „Teraz Mazowsze” – Zbigniewa Szumera. Film jest zrealizowany w wersjach: angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej, greckiej, francuskiej i chińskiej.
Do filmu dołączony jest zapis „mini koncertu” chopinowskiego w wykonaniu wybitnie uzdolnionego, młodego pianisty Janka Lisieckiego.